Když uvidíš Kršnu

25. února 2019 v 21:25 | Alalanath |  Téma týdne
aṭati yad bhavān ahni kānanaṁ
truṭir yugāyate tvām apaśyatām
kuṭila-kuntalaṁ śrī-mukhaṁ ca te
jaḍa udīkṣatāṁ pakṣma-kṛd dṛśām
Překlad slovo od slova:
aṭati - jde; yat - když; bhavān - Tvoje Výsost; ahni - ve dne; kānanam - do lesa; truṭiḥ - půl vteřiny; yugāyate - připadá jako yuga; tvām - Ty; apaśyatām - tĕch, kdo nevidí; kuṭila-kuntalam - ozdobenou kadeřavými vlasy; śrī-mukham - překrásnou tvář; ca - a; te - Tvoji; jaḍaḥ - hlupák; udīkṣatām - dívat se na; pakṣma-kṛt - stvořitel řas; dṛśām - očí.
Překlad:
"  ,Ó Kṛṣṇo, když jdeš přes den do lesa a my se nemůžeme dívat na Tvou sladkou tvář, lemovanou překrásnými kadeřavými vlasy, půl vteřiny je pro nás stejnĕ dlouho jako celý vĕk. A stvořitele, jenž umístil víčka na oči, kterými se na Tebe díváme, považujeme za obyčejného hlupáka.̀  "
Význam:
Tento verš vyslovily gopī ve Śrīmad-Bhāgavatamu (10.31.15).
https://www.vedabase.com/cs


"Zvuk Kṛṣṇovy flétny je jako pták, který si v uších gopī udĕlal hnízdo a je neustále v popředí. Přitom do jejich uší nevpustí žádný jiný zvuk. Gopī v podstatĕ nic jiného neslyší, ani se na nic jiného nedokáží soustředit, dokonce ani na to, aby daly správnou odpovĕď. Takové následky přináší zvuk flétny Pána Kṛṣṇy."
Význam:
V uších gopī je zvuk Kṛṣṇovy flétny vždy na prvním místĕ, a tak přirozenĕ nic jiného neslyší. Neustálé vzpomínání na posvátný zvuk Kṛṣṇovy flétny jim přináší osvícení a energii. Jiný zvuk do svých uší nepustí. Protože je jejich pozornost plnĕ upřená na Kṛṣṇovu flétnu, nemohou svou mysl obrátit k jiným námĕtům. Jinak řečeno, oddaný, který uslyšel zvuk Kṛṣṇovy flétny, zapomene na to, aby mluvil či naslouchal o jakýchkoliv jiných vĕcech. Tento zvuk Kṛṣṇovy flétny představuje Hare Kṛṣṇa mahā-mantra. Vážný oddaný Pána, který tuto transcendentální vibraci zpívá a poslouchá, si na ni tak zvykne, že nedokáže obrátit svou pozornost k ničemu, co se nevztahuje na Kṛṣṇovy blažené vlastnosti a to, co se Ho týká.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama