Stvoření a zničení vesmíru

22. ledna 2019 v 11:47 | Gita
Podívejme se, co na toto téma říká moudrá kniha východní filozofie s názvem
"Bhagavat-gíta" s autorizovaným komentářem A.Č. Bhaktivedanty Swamiho Prabhupády , kapitola devátá s názvem"Nejdůvěrnější poznání", sloka 7:
Bg 9.7
sarva-bhūtāni kaunteya
prakṛtiṁ yānti māmikām
kalpa-kṣaye punas tāni
kalpādau visṛjāmy aham
Překlad slovo od slova:
sarva-bhūtāni - všechny stvořené bytosti; kaunteya - ó synu Kuntī; prakṛtim - do přirozenosti; yānti- vstupují; māmikām - Mé; kalpa-kṣaye - na konci věku; punaḥ - znovu; tāni - ty všechny; kalpa-ādau - na začátku věku; visṛjāmi - tvořím; aham - Já.
Překlad:
Ó synu Kuntī, na konci věku vstupují všechny hmotné projevy do Mé přirozenosti a na začátku dalšího věku je svou silou znovu tvořím.
Význam:
Stvoření, udržování a zničení tohoto hmotného vesmírného projevu zcela závisí na svrchované vůli Osobnosti Božství. "Na konci věku" znamená v době smrti Brahmy. Brahmā žije sto let, jeden jeho den trvá 4 300 000 000 našich pozemských let a stejně dlouhá je i jeho noc. Jeho měsíc se skládá z třiceti takových dnů a nocí a jeho rok má dvanáct měsíců. Poté, co uplyne sto těchto let a Brahmā umírá, přijde zničení - to znamená, že energie projevená Nejvyšším Pánem je opět uložena v Něm. Když je potom třeba vesmírný svět znovu projevit, Jeho vůlí se to uskuteční. Jedna védská průpověď zní: bahu syām - "Přestože jsem jeden, stanu se mnoha." (Chāndogya Upaniṣad6.2.3) Pán se expanduje prostřednictvím této hmotné energie a znovu vzniká celý vesmírný projev.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gaaraneko gaaraneko | Web | 24. ledna 2019 v 12:13 | Reagovat

Hodně zajímavá myšlenka

2 olaff olaff | E-mail | 28. dubna 2020 v 22:56 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama