Strach býti osobou

30. června 2017 v 12:09 | A. Kudlicka
Máme špatnou zkušenost ze vztahů s osobami, naše city bývají zraněny. Moderní svět proto často tíhne k tomu nebýt osobní. Masová média, elektronická komunikace, nakupování, cestování. To vše dříve bývalo osobní. Místo médií byla pavlač se sousedy, komunikovalo se osobně, nakupovalo se v krámcích s prodavači, měli jste s nimi vztah. Cestovalo se pěšky, museli jste někoho poprosit o vodu, jídlo, nocleh, vše bylo osobní. Dnes jsou na všechno stroje a my ztrácíme osobnost, stáváme se stroji. Neosobní a efektivně fungující.
To se týká i duchovní stránky. Češi jsou někdy nazýváni "něčisté", protože většinou nejsou ateisty, věří v neosobní "něco" tam nahoře. To je v pořádku, Bůh má mnoho podob a energií. Jeden jeho aspekt je právě to neosobní "něco", všepronikající aspekt, energie. Energie má vždy zdroj, žádná energie není bez zdroje.Tak jako elektrická energie má zdroj v elektrárně, tak každá energie má zdroj. A ta elektrárna, když půjdu do ní, tak v konečném smyslu taky neni neosobní -najdu tam OSOBY, techniky a hlavně ředitele. Problém je, že přestože ze zkušenosti víme, že za každým inteligenci vyžadujícím výtvorem /auto, počitač/, stojí lidé /osoby/, tak když se bavíme o vesmírném výtvoru, tak říkáme, že za ním inteligence, která vždy patří někomu, tedy OSOBĚ, není. Nebo inteligence za tim je, ale bez osoby.
Hare Kršna se liší od ostatních náboženství tím, že mají zjevená písma (zvaná Védy,hlavně Bhagavat Gita) [tedy ne tlumočená, přeložená, vymyšlená], kde je popsáno, kdo je ta osoba, ten Bůh, jak se jmenuje (Kršna, to znamená nejkrásnější, nejpřitažlivější), kde žije, co a s kým tam dělá (tedy on nedělá, vše dělají jeho energie automaticky, on se vlastně jen baví) , jak vypadá atd. Najdete tohle v jiných Písmech? (pozn.aut.tímto je nechci nekritizovat) Proto jsem si vybral Hare Kršna. Navíc to není jen teorie, víra, ale je to životní styl, kultura a dá se říct vědecký proces, kdy teorii přečtenou z Písma dáme do praxe v životě, žijeme to, tedy děláme "pokus" a vidíme prakticky, že jestli to funguje, teorie je potvrzena. Tak se víra neustále zvyšuje a potvrzuje.

Reakce ctenarky v komentarich:
A nic proti jakémukoliv náboženství, však jo, jsem člověk tolerantní, ale i Vaše náboženství je popsané, ne?
Zjevená písma?
A komu se zjevila a kdo je vyložil?
A kdože to přeložil do češtiny?
Opět je to to, co já nemám zrovna ráda...
Něčí výklad.
Někoho.
Člověka...
A když to tedy vezmu příklad někde z praxe, pak obyčejný kuchařský recept, desetkrát stejné suroviny, deset zkušených kuchařek a stejně bude mít každá jiné jídlo, protože si prostě i ten recept vyloží po svém...
A nebo to vidím tady.
Téma týdne.
Jedno téma a stovky článků, ale každý o něčem jiném, někdo to téma pojme tak a jiný jinak...
A každá víra, která je původní, je za ty spousty let zkomolená "vykladači".
Někdy k lepšímu, jindy ne...

Moje odpoved:
Pisu bez diakritiky. Fakta, ne sentiment. Jsou 3 zpusoby ziskavani poznani. 1. Primym vnimanim [nedokonale-vidim slunce jako malou placku], 2.Myslenkovou spekulaci [slysim zvuk padajiciho jablka a vidim vranu jak odleta z jablone, spekuluji- schodila vrana jabko nebo jabko vylekalo vranu? Nedokonale poznani] 3. Poznani od spravne autority. Nejlepsi zpusob.[zive vidim, jak Vam hruzou vstavaji vlasy..¨Zase autorita..to neeee¨] Zeptam se nekoho, kdo vi, autority, ne podvodnika. Nekdo videl tu situaci s vranou. Nebo se zeptam sve matky kdo je muj otec. Jdu na zastavku a verim autorite DP, CD, ze dle jizd.radu pojede vlak, bus. Neustale prijimame nejake poznani od autorit. Ve skole treba. Jen je treba mit dobre ucitele. Pro veci hmotne [ucitel, profesor, trener, doktor, kouc, psycholog...muzete se ucit bez nich, pujde to pomalu a vysledek bude chaby], ale hlavne duchovni.
Vedy nezapsal clovek, ale literarni inkarnace Boha jmenem Vyasadev..https://en.wikipedia.org/wiki/Vyasa
V zakovske posloupnosti, zvane tez systém ¨paramparā¨ se poznání (v jakékoliv oblasti) předává (neředěno) v po sobě následujících generacích. Vyučované predmety mohou zahrnovat duchovní, umělecké (hudební nebo taneční) nebo vzdělávací.https://en.wikipedia.org/wiki/Parampara
Mohu Vas ujistit, ze je velky rozdil mezi pravym guruem a podvodnikem, nebo knezem ci papezem.


Dalsi reakce v komentarich:
Není třeba farářů, kostelů, ani papežů. Kdo chce, najde si svého boha třeba v kamínku u cesty, ve vánku, který mi čechrá vlasy, zkrátka v čemkoliv.

Odpověď
Kdo chce, najde si svého boha třeba v kamínku u cesty, ve vánku, který mi čechrá vlasy, zkrátka v čemkoliv. .......ano, ale to o čem tady mluvíte, je vnímání energií Boha (země, minerály, voda, oceán, vzduch, oheň, Slunce, krása přírody atd.), není to Bůh samotný. Je a není zaroveň. Stejně jako Slunce šíří teplo a svetlo (Mužete říct "Já jsem na slunci"), ale teplo a světlo se zároveň od Slunce liší (Nejste na planetě Slunce), tak Bůh šíří své energie ve vesmíru, ale zároveň ty energie nejsou Bůh. Jinými slovy kamínek u cesty, vánek, jsou energie Boha, ale nejsou Bůh. https://en.wikipedia.org/wiki/Achintya_Bheda_Abheda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Devadeva Devadeva | 4. července 2017 v 10:21 | Reagovat

Něčí výklad. Někoho. Člověka...

Dejte příklad nějaké sféry poznání, kde není potřeba výklad.

A když to tedy vezmu příklad někde z praxe, pak obyčejný kuchařský recept, desetkrát stejné suroviny, deset zkušených kuchařek a stejně bude mít každá jiné jídlo, protože si prostě i ten recept vyloží po svém...

To je normální. Ani duchovní poznání není statické. A dokonce časem také zanikne a pak je třeba je obnovit, viz Bhagavadgítá 4.2.

A každá víra, která je původní, je za ty spousty let zkomolená "vykladači".

To je absolutní tvrzení, které často opakují materialisté, ale bez důkazů. Můžete konkrétně doložit kdo, kdy, kde, jak zkomolil vaišnava dharmu?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama