Krutá mluva : zrození, smrt, nemoc a stáří.

6. července 2010 v 11:18 | Přeložil Oldřich Janota |  Komentáře událostí

Nechat zmizet utrpení - skutečné kouzlo

V září 1976 navštívil chrám Krišny a Balaráma ve Vrindávanu cirkusový kouzelník a předváděl Prabhupádovi a ostatním repertoár svých triků.

Když Prabhupádův přítel Bhagatží slyšel, že Prabhupáda souhlasí s tím, že se na kouzelníka podívá, utíkal do místní školy (gurukuly) pro všechny žáky a učitele. Během několika minut se většina učitelů a chlapců z gurukuly shromáždila v Prabhupádově pokoji, aby shlédla tu zábavnou podívanou.
  Prabhupáda seděl v dobré náladě za svým stolem a zeptal se kouzelníka, co umí. Kouzelník vložil Prabhupádovi do ruky minci. Když pak poručil "Běž," mince nějakým záhadným způsobem Prabhupádovi z ruky vyklouzla.

"Dokážete peníze také přičarovat?" zažertoval Šríla Prabhupáda.

"Ne," odpověděl kouzelník.

"Umíte peníze pouze nechat odejít," řekl Šríla Prabhupáda.

  Kouzelník pak předvedl krabice, kde se ve škvírách náhle objevovaly různé barvy. Dalším jeho číslem byly hry s ptačími péry. Vzal bílé péro, třel ho, pak ho prsty natáhnul a péro se měnilo do nejrůznějších barev. Několikrát kouzelník požádal Šrílu Prabhupádu, aby mu s jeho triky pomohl. Mince se objevovaly v Prabhupádových uších a Prabhupáda se té iluzi smál, ale některým oddaným nebylo příjemné, že jejich duchovní učitel je předmětem mystifikací a triků. Zdálo se, že Šríla Prabhupáda se pouze baví, ale po nějaké době náhle záměrně změnil náladu.

"A co životní utrpení?" zeptal se kouzelníka. "Můžete to nechat zmizet? Zrození, smrt, nemoc a stáří?"
Kouzelník pokorně odpověděl: "Ne, to neumím." S těmito slovy usedl, a vedoucí postavení převzal Šríla Prabhupáda.
"Ale já umím nechat tyto věci zmizet," řekl. "To je skutečné kouzlo."
Kouzelnické představení skončilo a Šríla Prabhupáda přednášel svoji realizovanou transcendentální moudrost kouzelníkovi a všem shromážděným oddaným. Potom dal kouzelníkovi květinovou girlandu a rozdal všem přítomným sladkosti.
---------------------------------------------------------------------------
Poodhalení filozofie
  Nyní se zde trochu ponoříme do filozofie vědomí Krišny. První věc, kterou potřebujeme pochopit, je, že nejsme tato těla. Jsme duchovní duše. Ta malá "duchovní jiskra", o které si všichni myslíme, že je uvnitř nás, ve skutečnosti jsme my! Duše, ve smyslu "naše pravé "já", je věčná. Naše těla věčná nejsou.
  Je jednoduché poznat, že nejsme tělo. Pokud usekneme ruku nebo nohu, jsme v podstatě stále stejnou osobou. Tato podstata, která zde stále zůstává a dělá nás námi, to skutečné já, je duše.
Duše je (a tedy i my jsme) věčně plná poznání a plná blaženosti. Avšak kvůli tomu, že jsme přišli do styku s hmotnou podstatou (tj. v podstatě cokoli, co není duchovní), jsme na to zapomněli. Protože jsme duše a duše je neměnná, máme tyto vlastnosti stále. Ale jelikož jsme v tomto hmotném světě, musíme se zabývat hmotnou podstatou.
  Tato hmotná podstata se nazývá mája, doslova "to, co není" či "iluze". Iluzí v níž žijeme, je to, že nějakým způsobem tuto hmotnou podstatu ovládáme. Věříme, že jestliže si dopřáváme mnoho vymožeností, zkratek a úniků, tak tím ve skutečnosti vylepšujeme své životy. Tak tomu však právě není. Čím více se snažíme pomocí těchto hmotných opatření udělat své životy "snadnějšími", tím více se zaplétáme v této hmotné podstatě, v máji. Čím více jsme zapletení, tím více jsme v iluzi. Věříme, že nás všechny tyto věci učiní šťastnými, ale popravdě, jak by mohly?
Duše je plná blaženosti. Blaženost, to není štěstí, že jste získali nové auto nebo jste byli povýšeni. Blaženost je věčné duchovní štěstí. Je to štěstí, z něhož se nelze vrátit do smutku. Je to štěstí, které v nás vždycky bylo, ale je zakryto touto májou, iluzí.
  Taková je naše situace. Snažíme se jako šílení být šťastní prostřednictvím procesu svého "vylepšování" hmotným způsobem a díky získávání stále více věcí. Čím více toto děláme, tím více se oddělujeme od duchovna. Čím více zakrýváme svou duchovnost materialismem, tím více to potřebujeme napravit. Jednoduše řečeno, tím více potřebujeme tento iluzorní obal očistit a uvědomit si svou pravou podstatu: že jsme duchovní duše, věčné, plné poznání a plné blaženosti.

Proč zpívat Haré Krišna mantru?
Protože tato slova (Haré Krišna mantra) jsou duchovní, a mohou okamžitě začít odlamovat kousky tohoto materialistického obalu. Zpívání Haré Krišna je transcendentální proces pro obnovení tohoto původního, čistého vědomí. Opakováním této transcendentální vibrace můžeme očistit ze svých srdcí všechny pochybnosti.
Šríla Prabhupáda pokračuje:
"Vědomí Krišny není umělé rozpoložení mysli. Toto vědomí je původní, přirozenou energií živé bytosti. Když nasloucháme této transcendentální vibraci, naše vědomí se obnovuje. Pro tento věk je doporučen tento nejjednodušší způsob meditace. Rovněž díky praktické zkušenosti je člověk schopen pochopit, že zpíváním této mahá-mantry, neboli Velkého zpěvu pro vysvobození, může hned pocítit transcendentální extázi prostupující z duchovní sféry."

Haré Krišna mahá-mantra pochází z duchovní úrovně. Jelikož je duchovní vědomí vyšší než materiální vědomí, transcenduje (překonává) vše smyslové, mentální a intelektuální. Duchovno je až za tímto vším. Haré Krišna mahá-mantra je naším přímým spojením k obnovení našeho duchovního vědomí.
  Jinak budeme jen pokračovat v tomto koloběhu předstíraného štěstí, a nikdy nepoznáme, že si nejen zasloužíme něco mnohem lepšího než toto, ale že věčně jsme mnohem více než tato hmota, tato iluze.
Jsme duše, potřebujeme duchovní řešení našeho materialistického problému. Haré Krišna mahá-mantra tímto řešením je.
Žádný jiný prostředek duchovní realizace není v dnešní době hádek a pokrytectví tak účinný, jako zpívání mahá-mantry:
Haré Krišna Haré Krišna
Krišna Krišna Haré Haré
Haré Ráma Haré Ráma
Ráma Ráma Haré Haré

Zpívejte Haré Krišna a buďte šťastni!
call gauranga
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dvojind dvojind | 6. července 2010 v 11:39 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že lidstvo na Zemi je  na cestě k zániku, ani ne. Ale věřím v existenci minulých životů, logicky tedy budoucím životům neujdeme. V tomto životě jsem si odtrpěla hříchy minulého života, takže mám naději na lepší život příští. Nejraději na jiné planetě.

2 Honza - (Očka) Honza - (Očka) | Web | 6. července 2010 v 13:24 | Reagovat

Ono se myslí témem týdne Krutomluv jako ex-admin, ne krutá mluva. ;-)

3 Marin Marin | E-mail | Web | 7. března 2012 v 2:34 | Reagovat

Tady je to velmi zajímavé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama