Tak tohle mě opravdu rozesmálo

7. června 2010 v 10:37 |  Vtipy
Dalajlámovy narozeniny
Překlad :
Dalajlama : Jéé, NIC !!! Přesně to jsem si vždycky přál !

Pro lidi buddhistické filozofie neznalé: Hlavním cílem buddhistů je nirvána, rozplynutí, jednoduše přestat existovat. Zde v tomto světě trpíme, a proto když přestaneme existovat, přestaneme také trpět.

A teď jak je to ve skutečnosti:
  Hmota prochází šesti změnami: vzniká, roste, zůstává po nějakou dobu, zanechává vedlejší produkty, mizí a nakonec zaniká. Ale život, který je v hmotě, duše, je věčný; nepodléhá těmto změnám. Zdá se, že život roste a umírá, ale ve skutečnosti každou z těchto fází jen prochází, až do doby, kdy hmotné tělo nemůže dále existovat. Staré tělo umře a duše vstoupí do nového těla. Jsou-li naše šaty staré a obnošené, vyměníme je. Podobně naše tělo jednoho dne zestárne, stane se neužitečné a my odejdeme do nového těla.

Šrí Krišna říká v Bhagavad-gítě (2.13): "Tak jako vtělená duše prochází v tomto těle z dětství do mládí a do stáří, přechází také duše v okamžiku smrti do jiného těla." (dehino 'smin yatha dehe kaumaram yauvanam jara, tatha dehantara-praptih) A o trochu později: "Pouze hmotné tělo nezničitelné a věčné živé bytosti podléhá zkáze." (antavanta ime deha nityasyoktah saririnaha; Bg.2.18) Hmotné tělo je pomíjivé, ale život v těle je věčný, nitya.

Podle Véd je velikost duše sídlící v těle velice nepatrná, ve skutečnosti menší než atom - desetitisícina konečku vlasu. Přesto tělo pracuje díky energii, která pochází z této nepatrné částečky. Je to tak těžké pochopit? Dejme tomu, že někdo si o sobě myslí, že je velmi silný. Proč je tak silný? Protože v jeho těle je malinká duše. Ale jakmile duše odejde, jeho tělo zemře a síla i zdraví zmizí. Když vědci tvrdí, že hmota je příčinou a původem života, ať přivedou k životu aspoň jednoho člověka tím, že do něho vpíchnou nějaké chemikálie. To však nedokážou.

 Duše je tedy nezničitelná a věčná, proto nikdy nemůže přestat existovat. Pravou úlevou od utrpení je návrat do světa duchovního, kde získáme duchovní věčné tělo se kterým můžeme neustále a  s radostí sloužit osobnímu Bohu, Krišnovi.
Krišna a čaitanya
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DomiQe con Italia&Espanol♥ DomiQe con Italia&Espanol♥ | Web | 8. června 2010 v 16:18 | Reagovat

TVL to je drsné :D

2 haridev haridev | E-mail | 8. června 2010 v 20:00 | Reagovat

Prabhu,Pamho!
ja se fakt smeju,to je trefny!:-)
zrovny ctu neco od Suhotra Swami,tenhle vtip bych mu rad ukazal kdyby to slo..

martin haridev

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama