Co je PADAYATRA ?

8. května 2010 v 16:39 | Munipriya |  Pochod Padajátra

har06.jpg

Padayatra je sanskrtské slovo a skládá se ze dvou termínů. "Pada" znamená nohy, a význam slova "yatra" je festival.

Padayatra je tedy pěší festival, který putuje v letních měsících od vesnice k vesnici, či od města k městu. Tento exoticky vyhlížející zpívající a tančící průvod přibližuje lidem mírové poselství duchovní kultury dávné Indie. Všichni, kdo mají zájem, se o tom mohou dozvědět více na večerních kulturních programech plných hudby, tance a dobré nálady.


Účastníci pochodu míru neustále zpívají mantru Hare Krišna Hare Krišna Krišna Krišna Hare Hare Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare, což je jednoduchý, účinný a radostný způsob, jak se bránit negativním vlivům dnešní hektické doby a zároveň snížit napětí mezi lidmi na úrovni společenské i mezinárodní.

franta.jpg Během průvodu rozdávají jeho protagonisté kolemjdoucím tradiční speciality indické kuchyně, diskutují s lidmi o smyslu života a nabízejí knihy, prezentující filozofický odkaz dávné Indie.
Součástí festivalu je unikátní poutní vůz, tažený volským spřežením, vezoucí Božstva Šrí Čaitanji Maháprabhua a Nitjánandy Prabhua. Jedná se o dva významné avatáry Pána Krišny, kteří se zjevili v Bengálsku v šestnáctém století, a kteří rozšířili zpívání Hare Krišna Mantry po celé Indii. Na voze je také umístěna podoba Šríly Prabhupády, jehož zásluhou se tento proces rozšířil po celém světě.
První částí mírového pochodu je samotný průvod s volským spřežením, doprovázený zpěvem a tancem a druhou část tvoří večerní kulturní program pro nejširší veřejnost, který probíhá v obci, kde Padayatra přenocuje. Součástí tohoto kulturního festivalu je živá hudba, prohlídka vozu a volů, loutkové divadlo a zlatým hřebem programu je ukázka tradičního tance Bharat Natyam. Po ní následuje krátká beseda, kterou vystřídá divadelní představení. Kdo chce, může si během programu nechat na obličej nanést unikátní indický make-up. Poslední třetina večera je vyhrazena opět tanci Bharat Natyam a hudebnímu vystoupení. Nechybí malé překvapení a na závěr je připravena soutěž o nejlepšího tanečníka (tanečnici). Celý program je zdarma včetně malé ochutnávky indické kuchyně.
Mírový festival Padayatra má u veřejnosti velmi dobrou odezvu a může být přínosem pro zpestření kulturního života každé obce. Příjemná atmosféra večerních programů (minulý rok byla průměrná návštěvnost přes 60 hostů, v některých obcích jich zhlédlo kulturní program více než 100) pomáhá lidem zapomenout na všední starosti, sblížit se mezi sebou navzájem a zároveň hlouběji přemýšlet o skutečné podobě štěstí živé bytosti, které se projevuje společným zpěvem a tancem.
Děkujeme předem všem představitelům vesnic a měst, kteří nám umožní v jejich obci uspořádat tento kulturní festival a přenocovat do druhého dne, kdy se ráno vydáme na další pouť. Protože celá akce je nekomerční a její financování je založeno hlavně na dobrovolných příspěvcích jejích příznivců, prosíme ty z Vás, kteří shledáváte na našem projektu cokoliv pozitivního, o jakoukoliv podporu v podobě účasti, zakoupení knihy, nebo třeba poskytnutí sena pro voly.Dále nám můžete pomoci finančním příspěvkem například na převoz volů z naší farmy u Benešova a zpět, nebo nám můžete poskytnout suroviny na vaření v podobě zeleniny, ovoce, rýže či rostlinného oleje, a protože denně zdobíme náš festivalový vůz, budeme vděční za jakékoliv krásné květiny!

JAK TO ZAČALO?

"Když se východní obzor zbarvil dočervena a ohlásil nadcházející východ slunce, drahokam mezi bráhmany, Pán Gaurasundara, se okamžitě probudil. Vzal s sebou své oddané a vydal se s nimi cestovat městy a vesnicemi Nadie."
"Mridangy (indické bubny) zněly táthaí, táthaí a do rytmu kírtanu hrály jháje (velké karatály podobající se činelům). Zlaté tělo Pána Gaurángy se jemně chvělo v extatické lásce k Bohu a nákotníčky na Jeho nohou jemně cinkaly"
1cm.jpg Takto popisuje činnosti novodobého zakladatele Padayatry - Šrí Čaitanji Maháprabhua - v jedné ze svých písní bengálský básník Bhaktivinód Thákur. Již dávno před příchodem Čaitanji Maháprabhua cestovali světci křížem krážem Indií, aby se mohli s ostatními podělit o duchovní poznání. Putovali buď pěšky nebo na voze taženém voly a s každým, koho potkali, diskutovali o smyslu života. Pán Čaitanja pokračoval v této tradici, ale filosofické dikuse omezil pouze na setkání s velkými učenci a filosofy. Jeho hlavní činností bylo učit všechny procesu seberealizace v dnešním věku hádek a pokrytectví. Tímto procesem je společné zpívání mantry Hare Krišna Hare Krišna Krišna Krišna Hare Hare Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare.
Bhaktivinód Thákur ve své písni dále říká:
"Pán Čaitanja volal na lidi: ,Musíte pochopit, že život je dočasný a plný různých druhů utrpení. Přijměte proto útočiště ve zpívání Hare Krišna Mantry. Tato zvuková vibrace sestoupila do hmotného světa s touhou požehnat všechny živé bytosti. Září jako slunce na nebi srdce a ničí temnotu nevědomosti.´"
matky-har.jpg V dnešní době se následovníci Čaitanji Maháprabhua snaží pokračovat v Jeho misi a vyrážejí na cesty, během nichž zpívají tuto mírovou píseň. Každý večer pořádají festivaly pod širým nebem, na kterých představují nejširší veřejnosti přitažlivou kulturu dávné Indie, ale zejména zpívají a učí zpívat mantru Haré Krišna, která může přinést současnému světu mírové řešení všech problémů.

tanec-u-raja-r.jpg

Přidej tento článek na TextTip.cz >>

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama