Moře je reprezentací energie Boha.

26. dubna 2010 v 19:14 | A. Kudlička |  Mezi nebem a zemí
   Nám suchozemcům se o tom těžko mluví a píše, ale ti zvás , kteří jste stáli na břehu moře a byli ohromeni jeho silou, nezměrnou a nepochopitelnou velikostí a krásou, ví o čem to je.

   To je malá ukázka obrovské energie Boha. Energie má vždy svůj zdroj, stejně jako elektrická energie má zdroj v elektrárně. Nevzniká jen tak z ničeho nic,  vyrábí se v elektrárně a jsou za tím osoby, které se starají, aby se generátory nezastavily. Kdyby například přestali do kotlů elektrárny sypat uhlí , brzy se zastaví. Je za tím inteligence, organizace, pořádek a to dělají osoby-lidé. Stejně tak veškeré energie ( voda, vítr, slunce, gravitace) mají svůj původ- jsou od Boha. At´se nám to líbí, nebo ne. Jsme úplně malincí a nic nezmůžem. Jediné co můžeme, je poklonit se této mystické energii a také jejímu tvůrci, Bohu.
  Snažme se vidět jeho ruku za vším co se nám přihodí, za tím co vidíme, slyšíme, cítíme, ochutnáváme, získáváme, ztrácíme ....prostě vždy a všude. To je dokonalost lidského života a to je právě to jediné, co odlišuje člověka od zvířat - to, že člověk si může uvědomit existenci Boha, kdežto zvíře nemůže. Jestliže si člověk není vědom Boha, neliší se od zvířete. Potom je  jen dvounohým zvířetem. A to přece nechceme, nebo ano??? Psi závodí na čtyřech nohách, lidé závodí na čtyřech kolech. Kde je rozdíl?


PS
Zde je citát o oceánu z posvátného textu zvaného Bhagavat-gíta. Někdy se této knize říká Bible východu.


KAPITOLA DESÁTÁ , SLOKA 24
purodhasam ca mukhyam mam viddhi partha brhaspatim
senaninam aham skandah sarasam asmi sagarah
purodhasam - z kněží; ca - take; mukhyam - vůdce; mam - Já; viddhi - věz; partha - synu Prthy; brhaspatim - Brhaspati; senaninam - mezi vojevůdci; aham - jsem; skandah - Kartikeja (polobuh války); sarasam - mezi vodními nádržemi; asmi - jsem; sagarah - oceánem.

Věz, o Ardžuno, ze z kněží jsem velekněz Brhaspati, mezi vojevůdci jsem Kártikéja a mezi vodními nádržemi jsem oceán.

VýKLAD (od A.C. Bhaktivedanty Swamiho): Indra je nejvyšší polobůh na nebeských planetách a je nazýván králem nebes. Planeta, na ktere vládne, se nazýva Indraloka. Brhaspati je Indrův kněz, a poněvadz Indra je největší z králů, Brhaspati je největsí z kněží. Jako je Indra největší z králů, je Skanda neboli Kártikeja, syn Parvatí a Šivy, největší z vojevůdců. Oceán je největší ze všech vodních nádrží. Tyto Kršnovy reprezentace jsou pouhým náznakem Jeho velikosti.
-----------------------Konec citátu-----------------------------------------------------------------------
Online dostupná verze Bhagavat-gíty s komentářem od A.C. Bhaktivedanty Swamiho je zde:
http://www.mystika.cz/nabozentsvi/hinduismus/Bhagavad/102.htm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 micky micky | Web | 26. dubna 2010 v 19:30 | Reagovat

....... :-)

mocinky pěkný blog

2 Bay Maceas Bay Maceas | 7. ledna 2013 v 11:56 | Reagovat

veľmi motivačný blog.
páči sa mi tu.
skvelá grafika a tak všetko! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama