Jak zůstat zdravý v Indii

6. dubna 2010 v 10:45 | Překlad - Aleš Kudlička |  Zdraví

Jak zůstat zdravý v Indii

Dva druhy potíží, které nejčastěji postihují návštěvníky Indie jsou průjmová onemocnění a nachlazení. Oběma se lze s trochou opatrnosti vyhnout, a většinou je možné poměrně lehce vyléčit.

Průjem

Můžete ho dostat jezením kontaminovaných potravin, pitím špatné vody, nebo (nejčastěji) když jíte více než můžete strávit.
Jak se mu vyhnout?
1. Zcela vzdát masa, vajec, drůbeže a mořských plodů. V tropickém podnebí jsou těžší na strávení. Navíc v Indii rybolov, řeznictví a manipulaci s masem provádí lidé velmi nízké třídy - ušetřím vás podrobností - prostě se musíte vždycky strachovat před špínou, která provází jejich zpracování. Já osobně tyto věci nejím vůbec. V Indii byla dříve drtivá většina lidí vegetariány.
Velmi dobrá rada je tato: pokud je to možné, tak jezte pouze tzv. prasádam, jídlo vařené čistým způsobem, kvalifikovanými a čistými kuchaři. (Vaří se v indických chrámech). A vyhněte se konzumaci potravin z hotelů, cukráren, pouličních stánků, a tak dále.
2. Pijte vodu ze spolehlivých zdrojů: kohoutky, čerpadla označené místními vzdělanými lidmi, filtrovanou nebo balenou vodu. Vždy bezpečná je voda přímo z čerstvého zeleného kokosu (zvaného "dab").
3.Nespěte více než musíte. (Čím více budete spát, tím méně můžete strávit. Člověk, který pilně pracuje může strávit i kameny).

4. Jezte moudře. Když poprvé dorazíte do Indie, dejte si pozor. Dlouhé lety naruší vnitřní fungování vašeho těla. Vaše zažívání může zpomalit nebo se zastavit (i bez vašeho vědomí).
Když přistanete, budete  možná mít chut´se pořádně nacpat. Nedělejte to! Aspoň jeden den dopřejte vašemu tělu odpočinek. Pijte džus, snězte nějaké ovoce (oloupat a umýt v čisté vodě).
A teprve když opravdu pocítíte hlad (zhruba po jednom dni), začněte postupně přecházet na vaši pravidelnou stravu.
Pokud jste z netropického klimatu, vaše tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo podmínkám Indie. Podle toho byste měli jíst. Prevence je lepší než pozdější léčení.

Zde jsou hlavní preventivní pravidla:

1. Jezte lehce. Jezení více než je nutné je příčinou většiny žaludečních problémů. Můžete být překvapeni, o kolik méně potřebujete jíst v Indii. Takže jezte méně. Bude to dobré pro vaše tělo a pokud chcete, tak i pro váš duchovní život.
2. Když nemáte hlad, nebo nejste-li si jistí, jestli máte hlad - tak nejezte. Nemusíte se bát, hlady neumřete.
Řekněme, že jste to udělali -pozřeli jste více, než jste měli......a začnete cítit těžký žaludek. Vaše trávení se zpomalí. Začnete mít uvnitř divný, těžký pocit. Co byste měli dělat?
Vynechte další jídlo-nebo dokonce dvě. Dejte vašemu systému čas to zpracovat. Spokojte se s citrónovou vodou. Vaše tělo vám bude vděčné.
Až se vám vrátí chuť k jídlu a trávení začne fungovat, začněte jíst zase normálně,ale dávejte si stále pozor. Jezte jen lehké a snadno stravitelné potraviny.
3. Když je vaše trávení slabé, upřednostňujte lehké a ochlazující potraviny. Některé potraviny jsou lehké, jiné těžké. Některé tělo ochlazují, jiné ho zahřívají.
-Rýže je lehká a ochlazující.
-Chleby (jako chapatis) jsou těžší a zahřívají.
-Smažené věci jsou těžké na trávení. Totéž platí pro bohaté, těžké, nebo pikantní zeleninové chody.
-Sladkosti vytvářejí teplo. Pár těžkých sladkostí vás může rychle složit ( a Indii jsou sladkosti opravdu intenzívní!) .
-Studené nápoje (sodovky, limonády atd.) zahřívají , neochlazují! Může se vám zpočátku zdát, že chladí, ale cukr v nich obsažený vytváří vtěle teplo. Skutečně ochlazující je voda, kokosová voda(ze zeleného kokosu), nebo slané lassi(jogurtový nápoj).
-Kičrí (preparace zrýže, luštěnin a zeleniny)-je-li teplé a dobře uvařené, se snadno tráví.
-Syrové saláty jsou dobré, když máte silné trávení. Jinak jsou těžké. (nejsou vařené, takže tělo je musí ´vařit´) Totéž platí pro ořechy a sušené ovoce.
4. Nepijte vodu příliš krátce před nebo po jídle ( asi hodinu před nebo po jídle ).Podle Ayurvédy to uhasí trávící oheň.
Jak průjem léčit.

Dobrá zpráva je, že ve většině případů se vyléčí sám. Problém přijde, když přetížíte trávící ústrojí. Dejte svému systému dostatek odpočinku, a problémy ve většině případů odejdou. Většinou není potřeba silných léků.
  Existuje přírodní zázračný lék na průjem - Sat Isabgol , u nás se prodává dnes již také pod názvem "psyllium". Dá se koupit skoro zadarmo v každé indické lékárně nebo obchodě se smíšeným zbožím. Rozmíchejte si 1 nebo 2 lžíce do jogurtu. Jednou nebo dvakrát denně. Nemá to žádné chemické reakce, ale uklidní to vaše vnitřnosti a nabalí to na sebe ty nečistoty ve střevech. Výsledkem bude, že za jeden nebo dva dny se vrátíte do normálního stavu. (Mimochodem, Sat Isabgol používaný s mlékem nebo vodou místo jogurtu zmírňuje zácpu. Univerzální věcička!)
  Zkuste také tuhle speciální dietu, která je super-lehká, super-ochlazující a velmi snadno stravitelná. Co to je? Jednoduché, prosté rýžové vločky ("flat rice") s jogurtem a banány. Ne vařené, smažené či kořeněné vločky-jen obyčejné. Můžete je koupit kdekoliv.
(V Bengálsku tomu říkají "cheera". V Gudžarátu a většině severní Indie je to názýváno "poa".)
Jen vločky promyjte a namočte do vody (samozřejmě pitné, filtrované), až změknou. Mělo by stačit 5 minut nebo méně. Pak slijte přebytečnou vodu, smíchejte s obyčejným jogurtem, přidejte sůl a mletý kmín ("cumin powder"). A pokud máte nějaké malé, zralé banány, přidejte je do toho. A to je vše. Tohle zklidní vaše rozbouřené vnitřnosti. A kromě toho je to výborné!

Nachlazení

Jak vzniká? Především vystavováním se studenému průvanu. Dokonce i když jsou dny horké, rána a večery můžou být chladnější, než si myslíte. Jde hlavně o velké rozdíly teplot. Navíc v tropech jsou ve vzduchu jiné bakterie, proti kterým se neumíme bránit.
Jak se nachlazení vyhnout? Oblékejte se pozorně a vyhněte se průvanu. Nejdůležitější ze všeho: Buďte opatrní na spaní pod ventilátorem. Když jdete spát tak může být vedro a taky chcete zapudit moskyty, takže zapnete ventilátor - a ráno jste nastydlí. Chytrému napověz...........
Jak léčit nachlazení? Zde je několik rad z Ayurvédy (indické nauky o dlouhém  životě):
-Mějte hlavu a nohy v teple. (noste ponožky a čepici na hlavě)
-Nebuďte v průvanu (nepoužívejte ventilátor). Pijte horké tekutiny.
-Oblékejte se teple.
-Vyhněte se studeným věcem. (Jednoduché, že jo? Ale funguje to.)
  Když máte nachlazení, vyvarujte se potravin a nápojů, které ochlazují. To znamená: žádná rýže, jogurt, banány, kokosová voda a chlazené nápoje. Naopak jezte to,co zahřívá: pečivo, zelenina, a tak dále.

Na závěr
Při troše péče, opatrnosti a zdravého rozumu se Vám podaří udržet si zdraví kdekoliv. Doporučuji trochu prostudovat nauku Ayurvédy, která se specializuje hlavně na prevenci a zdravé životní návyky.

Odvolání 
Nejsem doktor. Účelem tohoto dokumentu je pouze sdílet mé zkušenosti cestovatele. Nezodpovídám za jakékoliv zdravotní nebo jiné újmy čtenářů. Pro profesionální lékařskou pomoc se prosím obraťte na kvalifikovaného lékaře. Haré Krišna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama